1. Wprowadzenie #
Jednym z najczęstszych zastosowań modułu Expander i Satel INT-IORS jest sterowanie oświetleniem lub roletami. Sterowanie roletami zaprezentowaliśmy w jednym z poprzed- nich samouczków: https://www.domiq.pl/wiki/rolety-z-uzyciem-modulu-expander/
W tym samouczku chcemy Ci zaprezentować kolejne zastosowania modułu Expander, które są powszechnie używane w inteligentnym domu. Po przeczytaniu tego samouczka dowiesz się, jak z pomocą modułu Expander możesz obsługiwać przyciski, które rozróż- niają długość naciśnięcia. Ponadto pokażemy Ci, jak sterować elektrozamkiem, bramą wjazdową oraz jak automatycznie wyłączać oświetlenie po określonym czasie.
2. Czego będziesz potrzebować? #
To wykonania przedstawionej funkcjonalności będziesz potrzebował następujące urządzenia:
- DOMIQ/Base – moduł bazowy systemu DOMIQ.
- DOMIQ/Expander – moduł rozszerzeń, do którego możesz podłączyć max. 32 urządze-nia Satel INT-IORS.
- Satel INT-IORS – urządzenie wyposażone w 8 wyjść przekaźnikowych i 8 wejść binarnych.
- Przycisk ścienny typu dzwonkowego.
- Opcjonalnie: czujnik ruchu, moduł LCN, moduł DMX lub balast DALI.
3. Obsługa przycisków #
W systemie DOMIQ dodaliśmy obsługę dla rozróżniania długości naciśnięcia przycisku oraz osobną akcję dla zwolnienia klawisza. Krótkie naciśnięcie to takie, które trwa poniżej 1 sekundy. Całość obsługiwana jest przez identyfikator EXP.button. Informacje o ak- cjach podejmowanych z użyciem przycisków mogą być przechwycone w Zdarzeniach i tam możesz przypisać do nich dowolne czynności.
Poniższa tabela przedstawia składnię zdarzenia oraz dozwolone wartości.
3.1. Sterowanie wyjściem ściemnialnym LCN #
Aby zobrazować użycie tych zdarzeń, pokażemy jak możesz je wykorzystać do sterowa- nia wyjściem ściemnialnym w module LCN. W analogiczny sposób możesz sterować ka- nałem DMX lub balastem DALI.
Dla potrzeb przykładu przyjmiemy wyjście nr 1 w module LCN o adresie 10 oraz przycisk podłączony do wejścia nr 1 w module INT-IORS o adresie 1.
Zdarzenie na krótkie przyciśnięcie #
- Kanał:E.EXP.button.1
- Dane:short
- Akcje->+Komenda1. Nazwa:C.LCN.output.0.10.12. Wartość:toggle
Jeżeli chcesz sterować wyjściem w ściemniaczu DMX, w polu Nazwa wpisz: DMX.xx, gdzie xx to numer kanału. W przypadku balastu DALI wpisz: DALI.1.evg.xx, gdzie xx to ad- res balastu.
4. Gotowe! Teraz każde naciśniecie przycisku spowoduje przełączenie stanu wyjścia na przeciwne.
Aby zrealizować opcję ściemniania i rozjaśniania będziesz potrzebować kolejnych dwóch zdarzeń: na długie przycisnięcie i na puszczenie przycisku. Kierunek zmiany jasności bę- dzie wykonywany naprzemiennie: jeżeli światło jest zgaszone i klawisz zostanie naciśnięty długo, wówczas rozpoczęte zostanie rozjaśnianie. Puszczenie przycisku zatrzyma zmia- nę jasności. Kolejne długie naciśnięcie rozpocznie ściemnianie, itd.
Zdarzenia na długie przyciśnięcie #
- Kanał:E.EXP.button.1
- Dane:long
- Akcje->+Komenda1. Nazwa:C.LCN.output.0.10.12. Wartość:toggle;ramp:8
Jeżeli chcesz sterować wyjściem w ściemniaczu DMX, w polu Nazwa wpisz: DMX.xx, gdzie xx to numer kanału. W przypadku balastu DALI wpisz: DALI.1.evg.xx, gdzie xx to ad- res balastu. W polu Wartość wpisz: dim
Zdarzenie na puszczenie przycisku #
- Kanał:E.EXP.button.1
- Dane:release
- Akcje->+Komenda1. Nazwa:C.LCN.output.0.10.1 2. Wartość:stop
Jeżeli chcesz sterować wyjściem w ściemniaczu DMX, w polu Nazwa wpisz: DMX.xx, gdzie xx to numer kanału. W przypadku balastu DALI wpisz: DALI.1.evg.xx, gdzie xx to ad- res balastu.
Oczywiście to tylko jeden ze scenariuszy prezentujący, jak możesz użyć opcji rozróżniania akcji na przyciskach. Podobnie możesz zbudować funkcje do przełączania trybu ogrze- wania czy rekuperacji.
4. Sterowanie elektrozamkiem i bramą wjazdową #
Obie tytułowe funkcjonalności wymagają wysterowania przekaźnika na określony (z reguły krótki) czas. W tym celu stworzyliśmy identyfikator EXP.imp.
Tabela poniżej przedstawia składnię polecenia:
W naszym przykładzie zaprezentujemy następujące rozwiązanie: krótkie naciśnięcie przy- cisku otwiera furtkę, długie otwiera bramę. Dla potrzeb przykładu przyjmijmy, że: zamek furtki podłączony jest do przekaźnika nr 1, a brama do przekaźnika nr 2 w module INT- IORS z adresem 1. Przycisk natomiast jest podłączony do wejścia nr 2 w tym samym module.
Zdarzenie dla furtki #
- Kanał:E.EXP.button.1.2
- Dane:short
- Akcje->+Komenda:1. Nazwa:C.EXP.imp.1.12. Wartość:300
W wyniku krótkiego naciśnięcia przycisku przekaźnik zostanie włączony na 300ms. 4. Gotowe!
Zdarzenie dla bramy #
To zdarzenie tworzymy analogicznie:
- Kanał:E.EXP.button.1.2
- Dane:long
- Akcje -> +Komenda:1. Nazwa:C.EXP.imp.1.22. Wartość:300
- Gotowe!
5. Oświetlenie z automatycznym wyłącznikiem #
Używając identyfikatora EXP.imp w prosty sposób możesz włączać oświetlenie, które automatycznie zgaśnie po określonym czasie. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi
się np. do czasowego włączenia światła w pokoju dziecięcym lub do sterowania oświetle- niemi w korytarzach.
Światło nocne w pokoju dziecięcym #
W naszym przykładzie pokażemy, jak włączyć oświetlenie na 30 minut z użyciem kontrolki Przycisk w aplikacji Remote. Przyjęliśmy, że światło jest podłączone do przekaźnika nr 3 w module INT-IORS z adresem 1. Oczywiście wyzwalaczem komendy może być inna akc- ja w systemie – np. naciśnięcie przycisku ściennego, timer, itd.
- W zakładce Remote dodaj Przycisk i kliknij na nim 2x, aby rozpocząć edycję.
- W zakładce Krótko -> +Komenda1. Nazwa:C.EXP.imp.1.32. Wartość:1800000
(30 minut * 60 sekund * 1000 milisekund)
3. Gotowe!
Oświetlenie uruchamiane czujką ruchu #
Powszechnie stosowaną funkcjonalnością jest załączanie oświetlenia na określony odcie- nek czasu po wykryciu ruchu. Tą funkcjonalność zrealizujesz przy użyciu pojedynczego zdarzenia! Na potrzeby przykładu zakładamy, że czujnik ruchu jest podłączony do wejścia nr 3, a oświetlenie do przekaźnika nr 4 w module z adresem 1. Oświetlenie zostanie załą- czone na 2 minuty.
- Kanał:E.EXP.input.1.3
- Dane:1
- Akcje -> +Komenda:1. Nazwa:C.EXP.imp.1.42. Wartość:120000
- Gotowe!
6. Podsumowanie #
Gratulacje! Poznałeś kolejne możliwości systemu DOMIQ, które jak wierzymy przydadzą Ci się w realizacji wielu funkcjonalności inteligetnego budynku.